Ki ne ismerné Coco Chanel ikonikus szavait, miszerint: "Csak két esetben iszom pezsgőt. Ha szerelmes vagyok, és ha nem." ("Je ne bois du champagne qu'à deux occasions: quand je suis amoureuse, et quand je ne le suis pas.") Hát valahogy így voltunk - legalábbis - mi - nők - azon a szerda estén, mikor előremutató pezsgőkóstolón vettünk részt a DiVino Gozsduban, ahol az italokat Hernyák Tomi, Demeter Endre, a Sauska, a Homola Pincészet, Frittman Peti és a Bor és Más képviseletében Marczingós Zoltán prezentálta.
Habár a Champagne kifejezés használata csak a franciaországi Champagne borvidékről kikerülő borok esetében megengedett, elkeserednünk mégsem kell. Ha hasonló buborékokra vágyna gigánk, jó hír, hogy bizony gyarapodik a magyarországi pezsgőkínálat, van miből választani.
"Magyarországon Hubert J. E. alapította 1825-ben Pozsonyban az első pezsgőgyárat. A Hubert pezsgő a Pesten 1842-ben rendezett első magyar iparkiállításon elnyerte a legjobb magyar pezsgő díját, majd a párizsi világkiállításon első díjat kapott. Pesten 1852-ben indult meg a gyártás a Hölle Márton alapította Józsefvárosi Pezsgőgyárban. A 19. század nyolcvanas éveiben alakult ki a budafoki pezsgőgyártási központ. Az ottani római kori település nevét, Promontort a pezsgő tette ismertté. Budafokon az első gyárat Törley József alapította, aki francia–német levelezőként, majd mint cégvezető egy reimsi pezsgőgyárban ismerkedett meg a pezsgőkészítéssel. 1882-ben francia szakemberekkel indította el üzemét Budafokon, s termelése az első világháború végén elérte a kétmillió palackot. Budafok azért is alkalmas volt pezsgőkészítésre, mert abban az időben a környéken még jelentős volt a szőlőtermelés, s a sziklába vájt hatalmas pincék, a főváros szomszédsága, a jó szállítási feltételek kedvező termelési és értékesítési lehetőséget teremtettek. S amikor 1887-ben Budafok elnyerte „A borok és pezsgők nemzetközi városa” címet, az már nemcsak annak volt köszönhető, hogy Törley a pezsgőgyár mellett borpárlatgyárat is létesített, de a konkurenciának is. Az a két francia szakember, Louis és César François, akik beindították a Törley-gyárat, 1886-ban önállósodtak, s a François cég a Törleyvel együtt, illetőleg azzal versengve öregbítette bel- és külföldi piacokon a magyar pezsgő jó hírét. Az első világháború után az ország tizenegy gyárából négy működött Budafokon. A legtöbb pezsgőt termelő gyár a budafoki Törley és François mellett a pécsi Dittke és a tatai Esterházy volt." (Forrás: Borászportál itt, 2017. november 9.)A kóstolót Hernyák Tomi által a szemünk előtt sikerrel degorzsált 2016-os ifjonc etyeki tétele nyitotta, ami egyelőre még a pincében várja annak az időnek az eljövetelét, mikor a szélesebb közönség előtt is megmutathatja majd bájait. Törleyre visszakacsintva a Hernyák Birtoknak is otthont adó Etyek-Budai borvidék az egyetlen olyan magyar borvidék jelenleg itthon, ahol a pezsgőkészítésnek valóban hagyománya van. Erre, valamint a jelenlegi együttműködésre támaszkodva folyik az egyre koncentráltabb gondolkodás az etyeki eredetvédelmi rendszerről és tesznek határozott lépéseket annak érdekében, hogy borvidéken a pezsgő felkerüljön a piramis csúcsára.
A következő tétel a Demetervin Pincészet 2014-es mádi extra brut pezsgője volt. Bár a pincészet 2003 óta kísérletezik palackos erjesztésű, évjáratos, száraz nyerspezsgőkkel, profilváltásban nem gondolkodnak, így bevallásuk szerint a pezsgő - egyik szemünk sír, a másik nevet - a pincészet életében a jövőben is csak kiegészítő tételként fog szerepelni, így csak mikro mennyiségekkel számolhatunk ezen a téren.
A ház (értsd DiVino) saját rozé pezsgője is megmutatta magát, ami a DiVino égisze alatt, de a Sauska Borászattól Tokajból került a szépen ürülő poharakba.
Ha már Coco Chanel, akkor az este bájos sztárja a paloznaki Homola Pincészet 2013-as pinot blanc pezsgője volt. Az elbűvölő címke mögé rejtőzött ital megnyerő kortyokkal okozott kellemes perceket.
Csendes kis buborékolásunk közben a legnagyobb durranást a Bor és Más, valamint Borsos Gergely jóvoltából az okozta, mikor ez utóbbi úriember a sabrage analógiájára stílusosan egy boros pohár talpával skalpolt meg egy üveg Taittinger Champagne-t. A pezsgő természetesen a poharakban landolt, egy cseppje sem veszett kárba, míg a fejdísz a lehető legjobb kezekbe került.
Annak érdekében pedig, hogy azonosulhassunk a sétálókóstoló atmoszférájával kóstoltunk sétálva is. A poharunkba utat találva utolsó tételként a soltvadkerti Frittmann Borászat 2013-as Gold Ezerjó brut aranyló pezsgője buborékainak mondtunk Isten véledet, majd kiélesedett érzékekkel egyazon lendülettel kiléptünk a nyüzgő budapesti éjszakába.
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot Facebook-on itt és Instagram-on itt vagy a Bloglovin segítségével!
Szép napot kívánok!
If you like the post, follow me on Facebook here or Instagram here to be notified about every new post. Follow my blog with Bloglovin!
Have a nice day!
DRKUKTA
Kérlek, hogy tartsd tiszteletben szerzői jogaimat. A Blogon vagy a hozzá kapcsolódó felületeleken megjelenő cikkek tulajdonosa és jogosultja a DRKUKTART bloggere. Ezen szellemi alkotások teljes vagy részbeni felhasználása különösen, de nem kizárólag üzletszerzési, marketing vagy más egyéb kereskedelmi célra a blogger előzetes írásbeli engedélye nélkül szigorúan tilos!
Please, respect my copyrights. All articles (partly and in full) belong to the intellectual property of the blogger of DRKUKTART. Using any part of the blog (including but not limited photos, articles in part or in full) for any purpose especially for marketing or other commercial reason is strictly prohibited without the preliminary written permission of the blogger!