Hosszas szervezés előzte meg a mi kis látogatásunkat a Fővárosi Állat- és Növénykert másfél hónapon át tartó, ám a héten bezáró lampionfesztiváljára, a Sárkányok Éjszakáira.
A fesztivál minden nap megnyitja kapuit este hétkor és egészen este tízig tart nyitva (utolsó belépés fél tízkor). Ennek megfelelően nyolcra érkeztünk, remélvén, hogy könnyen beslisszanunk. Hát nem. Hihetetlen nagy sor állt valamennyi üzemelő pénztár előtt, mit szimpla sor, kanyargós és hosszú. Ennek megfelelően mintegy tizenöt percet töltöttünk sorban állással, bár lehet, hogy több volt, a csevejünk miatt nem az múló percek számlálása kötötte le figyelmemet. A beugró felnőttnek fejenként 1900,- Ft, gyerekeknek fejenként 1500,- Ft (ne feledjük, 14 éves korig számít a csemete jermeknek az állatkertben). Nem olcsó, ha egy család menne el mulatozni, de jó hír, hogy használhatjuk a SZÉP kártyáinkat és a kultúra utalványainkat is. Éltünk is a lehetőséggel zökkenőmentesen, szóval elégedettség volt ezen a fronton már a belépést megelőzően is.
Az állatkert honlapja szerint "Bár a kínai lampionok Magyarországon sem ismeretlenek, kevesen tudják, hogy ezek a világító műalkotások ezernyi színárnyalatban, formában és méretben léteznek. Olyannyira, hogy az ázsiai országban a lampionok készítése valóságos művészeti ágnak számít, amelyben éppúgy jelen van az évezredes tradíció, mint a modern stílusirányzatok. E látványos műalkotások világával kontinensünkön eddig csak elvétve lehetett találkozni, jóllehet az elmúlt években néhány holland és belga állatkertben, illetve botanikus kertben rendeztek már kínai lampionfesztivált. Európa szívébe a Budapesti Állatkert hozza el először az egyedülálló kínai fényvarázst (...)."
Őszintén szólva én sem ismertem ezeket a lampionokat, és bár láttam a város pár pontján felállított installációkat kivilágítatlanul, tegyük hozzá, az átvilágított, színesen ragyogó és a nappali fényben látható, szintén színes verzió ég és föld egymáshoz képest. Belépve az állatkertbe természetesen szépen hömpölygő, de mégis csak tömegbe olvadtunk bele. A mintegy ötven installációból álló lámpások útja szépen terelve van, így biztosan nem tévedünk el. Misztikus érzés a sötét, csak a lámpások által világított állatkertben a pihenő állatok, a lustán elnyúló oroszlán az élénk sakál, a fejünk felett elszálló vadkacsák és a ketrec tetején trónoló páva mellett csupán a tábortűzszerűen világító lámpás csoportok között bolyongani.
Ne tévesszen meg senkit az installációk száma, ugyanis ez nem egyenlő a lampionok számával. Egy-egy ilyen csoportulásban mindig legalább tíz, de általában jóval több, különböző alakot öltő lámpás kapott helyet eltérő tematika szerint. Belépve a szintén kivilágított figuratív kapun rögtön zsiráfból, zebrából és tigrisekből álló állatcsorda vonul el mellettünk. A következő szigeten színpompás pávák, virágkelyheken pihenő szitakötők és hatalmas virágok fogadnak minket, és mutatják az utat az amerikai tököket termő erdőbe. És a mintegy másfél órán át tartó kényelmes séta, ámuldozás, pózolás, egymás keresése ekként is folytatódik. Soha nincs annyira sötét, hogy ne látnánk a következő kis lampionszigetet, persze eltévedni ér és lehet is, könnyű egymást elveszteni is, ha az ember a barátai, családja helyett túlságosan is a lampionokra fókuszál, például....
...az orrszarvúra, ami hatalmas, pláne egy gyermekhez képest...
...vagy a gorillára és a vele szemtelenkedő makákókra....
...vagy akár a kicsinyüket féltőn óvó királyi hattyúpárra, esetleg a pelikán csőréből kikandikáló, menekülni vágyó halacskára. A variációk száma szinte végtelen, a figurák kavalkádja felfoghatatlan, megjelenésük olykor értelmezhetetlen, de az biztos, hogy a technika, a kivitelezés és a színkavalkád is lenyűgöző, amire csak ráerősít, hogy az egyre inkább sötétségbe burkolózó állatkertben kóvályoghatunk.
A figurákat egyébként nagyon találóan helyezték el, mesebeli, ahogy a domboldalon a flamingók egy csoportja táplálkozik vagy éppen piheg vagy ahogy a keselyűk pásztázzák a madárketrecek között hömpölygő emberáradatot. Az egészet élővé az állatkert esti hangjai, valamint a kerítések mögül meglógó kacsák és egyéb madarak teszik.
Pózolj daruval.
Csókos szájú hal a szivárvány színekben pompázó korallzátonyon.
Így a végére egy kis emlékeztető és a világért sem tolakodó gyakorlati útmutató, ha nem bánjátok: a fesztivál csupán vasárnapig (május 22.) tart nyitva, addig viszont minden este látogatható este hét és tíz között (utolsó belépés fél tízkor). A belépőjegyért való sorbanálláson túl minimum egy órát szánjunk rá, és, ha fotózni szeretnénk akkor másfelet. Mindenképpen öltözzünk fel melegen, mi ugyanis teljesen átfagytunk a csoda kis dzsekijeinkben, hatalmas sáljaink ellenére. Éljen a májusi tavasz. Bár tömeg van, de a tömeg az halad, bár néha egy-egy rebellis tag jól teszi és leáll fotózni. Ha ezt tesszük, lehetőleg ne használjunk vakut, mert az megöli a lampion színeit a képen, ha pedig embert vagy palántáját fotóznák a lampion előtt, mellett, akkor állítsuk közel hozzá, olyan szépen megvilágítja az arcukat és a pofijukat a lampionból áradó fény. Nagyon remélem, hogy vasárnapig már nem esik, és mindenki, aki el szeretne jutni, el is tud jutni. Megéri, mesebeli élmény.
További gyakorlati információkért javaslom, hogy keressétek fel az állatkert itt elérhető honlapját.
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot Facebook-on itt és Instagram-on itt vagy a Bloglovin segítségével!
Szép napot!
If you like the post, follow me on Facebook here or Instagram here to be notified about every new post. Follow my blog with Bloglovin!
Have a nice day!
DRKUKTA
Kérlek, hogy tartsd tiszteletben szerzői jogaimat. A Blogon vagy a hozzá kapcsolódó felületeleken megjelenő cikkek tulajdonosa és jogosultja a DRKUKTART bloggere. Ezen szellemi alkotások teljes vagy részbeni felhasználása különösen, de nem kizárólag üzletszerzési, marketing vagy más egyéb kereskedelmi célra a blogger előzetes írásbeli engedélye nélkül szigorúan tilos!
Please, respect my copyrights. All articles (partly and in full) belong to the intellectual property of the blogger of DRKUKTART. Using any part of the blog (including but not limited photos, articles in part or in full) for any purpose especially for marketing or other commercial reason is strictly prohibited without the preliminary written permission of the blogger!